Dlaczego nakazu zapłaty z Sądu nie warto chować do szafy?


Data publikacji: 01.08.2017 |


W swojej praktyce w Kancelarii czy też pełniąc dyżury w punktach nieodpłatnych porad prawnych, często spotykam się z przypadkami, że klienci zgłaszają się do mnie dopiero wtedy, gdy komornik puka do ich drzwi. Nic tak nie denerwuje prawnika, jak sytuacja, w której jest już za późno, żeby pomóc, a wcześniej taka pomoc jak najbardziej była możliwa. Każdego klienta uczulam, w jaki sposób powinien postępować w przyszłości i w tym celu także powstał ten wpis.

 

Gdy otrzymujemy nakaz zapłaty z Sądu, to zgodnie ze znajdującym się na takim nakazie pouczeniem, jeżeli się z takim nakazem nie zgadzamy, to powinniśmy w terminie dwóch tygodni wnieść sprzeciw do Sądu, który taki nakaz zapłaty wydał. Takiego sprzeciwu nie musimy opłacać. Powinniśmy jedynie pamiętać o zachowaniu terminu i wskazaniu, w tym sprzeciwie, dlaczego nie zgadzamy się z nakazem zapłaty. Najrozsądniej jest oczywiście zwrócić się o pomoc do adwokata, który przygotuje nam taki sprzeciw w pełni profesjonalnie.

 

Pamiętajmy też, żeby od razu odnotować na kopercie, kiedy odebraliśmy list, bo od tego dnia zaczynają biec wszystkie terminy i jest to podstawowa informacja dla każdego prawnika.

 

Nie odkładajmy nakazu zapłaty do szafy, wychodząc z założenia, że problem sam się rozwiąże, bo my przecież żadnej umowy z taka firmą nie podpisywaliśmy albo podpisywaliśmy tak dawno, że roszczenie już uległo przedawnieniu. Sam fakt, że mamy rację to za mało, Sąd musi się dowiedzieć o naszej racji i temu właśnie służy sprzeciw.

 

Często zdarzają się takie sytuacje, że z różnych powodów nakaz zapłaty do nas nie dociera i dowiadujemy się o jego istnieniu rzeczywiście dopiero wtedy, gdy znajduje nas Komornik. Pamiętajmy, że to również nie jest sytuacja bez wyjścia i niezwłoczna konsultacja z adwokatem może nam pomóc w rozwiązaniu problemu, gdyż adwokat dowie się, dlaczego nakaz zapłaty nie został nam doręczony i przygotuje do Sądu odpowiednie pisma w celu wyjaśnienia i rozwiązania problemu, np. przygotowując wniosek o przywrócenie terminu i sprzeciw.

 

Pamiętajmy, z każdym nakazem zapłaty, tak jak z każdym innym pismem z Sądu, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do adwokata, który poradzi nam, jak w danej konkretnej sytuacji postępować i przygotuje nam stosowne pisma.

< powrót do listy wpisów


Wybrana tematyka porad prawnych

Aktualności

więcej aktualności >

Strona korzysta z plików Cookies do celów analitycznych i w celu zapewnienia większej wygody korzystania ze strony. Więcej szczegółów na temat Cookies w Polityce Prywatności

X