Najem okazjonalny


Data publikacji: 07.04.2014 |


W celu ochrony wynajmujących przed nieuczciwymi i niechcianymi lokatorami ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2010, Nr 3, poz. 13) uregulowano umowę najmu okazjonalnego.

 

Umowę najmu okazjonalnego lokalu zawrzeć mogą tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, a ponadto może ona dotyczyć wyłącznie lokali, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe.

 

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów.

 

W pierwszej kolejności umowę należy zawrzeć w formie pisemnej na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Ponadto, w celu zawarcia umowy najmu okazjonalnego, do umowy należy załączyć:

1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu;

2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;

3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu wyżej wskazanego o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

 

Ponadto właściciel musi zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

 

Właściciel może również zabezpieczyć swoje interesy, uzależniając zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela.

 

Powyższe wymogi ułatwiają opróżnienie lokalu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego lokalu, gdyż: jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela, wskazując termin na opróżnienie lokalu. W przypadku bezskutecznego upływu terminu właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu z oświadczeniem najemcy o poddaniu się egzekucji, a posiadając tytuł wykonawczy właściciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne w celu opróżnienia lokalu.

 

Najem okazjonalny jest korzystny dla wynajmującego, gdyż umożliwia mu opróżnienie lokalu bez wcześniejszego prowadzenia sprawy o eksmisję i bez oczekiwania na znalezienie lokalu socjalnego.

< powrót do listy wpisów


Wybrana tematyka porad prawnych

Aktualności

więcej aktualności >

Strona korzysta z plików Cookies do celów analitycznych i w celu zapewnienia większej wygody korzystania ze strony. Więcej szczegółów na temat Cookies w Polityce Prywatności

X